Hyppää sisältöön

Hallituksen talousarvioesityksessä lisäys hevosalan rahoitukseen vuodelle 2027 – myös koko siirtymäkauden toimintaedellytykset on turvattava

Hallitus on osoittanut talousarvioesityksessään neljä miljoonaa euroa hevostalouden siirtymävaiheen siltarahoitukseen vuodelle 2027 rahapeliuudistuksen siirtymisen vuoksi. Tämä tarkoittaa 28 miljoonan euron tasoa. Lisäksi hallitus kirjasi, että vuoden 2027 talousarvioesityksen täydentävän esityksen yhteydessä arvioidaan hevosalan tilanne ja rahoitus rahapeliuudistuksen voimaantulon siirryttyä 1.7.2027. 

Suomen Hippos pitää vuoden 2027 ratkaisua tärkeänä, mutta korostaa, että koko siirtymäkauden toimintaedellytykset on turvattava. Rahapelimarkkina ja samalla hevospelaaminen siirtyy yksinoikeudesta kilpailtuun markkinaan, mikä muuttaa merkittävästi myös hevosalan rahoitusmallia. Kevään kehysriihessä hallitus linjasi, että hevossektorin toiminnan jatkuvuus turvataan lisenssijärjestelmän siirtymävaiheessa vuosina 2027–2029.

Aiemmassa rahoituskehyksessä ensi vuodelle kirjattu määräraha oli 24 miljoonaa euroa. Nyt talousarvioesityksessä päätettiin neljän miljoonan euron lisärahoitus. Lisäksi pöytäkirjamerkintänä kirjattiin, että vuoden 2027 talousarvioesityksen täydentävän esityksen yhteydessä arvioidaan hevosalan tilanne ja rahoitus rahapeliuudistuksen voimaantulon siirryttyä 1.7.2027.

”Ottaen huomioon tänä vuonna annetun budjetin ylittävä määräraha, vuoden 2027 rahoitus tällä lisäyksellä tukee siirtymäkautta. Täydentävän esityksen yhteydessä odotan hallituskumppaneilta sitoutumista hevosalan jatkon turvaamiseen siirtymäkauden yli”, kertoo maa- ja metsätalousministeri Sari Essayah.

 

Siirtymän vaikutuksia seurattava 

Rahapelilainsäädännön uudistamisen yhteydessä eduskunta edellytti, että valtioneuvosto seuraa uudistuksen vaikutuksia hevostalouden toimintaedellytyksiin ja ryhtyy tarvittaessa toimenpiteisiin alan tulevaisuuden turvaamiseksi.

”Vuoden 2027 ratkaisu on hevosalalle merkittävä korjaus aiemmin esitettyyn rahoitustasoon. Olemme kuitenkin pettyneitä siihen, että hallitus ei kevään kehysriihen linjausten ja eduskunnan tahtotilan mukaisesti antanut edelleenkään selkeää ratkaisua pidemmälle aikajänteelle”, Suomen Hippoksen hallituksen puheenjohtaja Antti Lehtisalo sanoo.

”Toimiala nähdään päättäjien puheissa merkityksellisenä, mutta tämän pitäisi siirtyä myös konkreettisiin rahoituspäätöksiin. Tätä odotetaan nyt täydentävän esityksen yhteydessä.”

 

Hevosala rakentaa omaa rahoituspohjaansa 

Suomen Hippos ja ruotsalainen peliyhtiö ATG (Aktiebolaget Trav och Galopp) ovat perustaneet suomalaisen Hippos ATG Oy:n, joka on hakenut rahapelitoimilupaa uuteen rahapelimarkkinaan. Tavoitteena on pitkällä aikajänteellä vähentää toimialan riippuvuutta julkisesta rahoituksesta ja siirtyä enemmän markkinaehtoiseen toimintaan.

”Pidämme erittäin tärkeänä, että rahoituksen riittävyyttä seurataan eduskunnan tahtotilan mukaisesti koko siirtymäkauden ajan. Mikäli toimintaedellytykset uhkaavat vaarantua, on tähän pystyttävä reagoimaan nopeasti riittävillä toimenpiteillä”, Lehtisalo sanoo.

 

Hevosalan vaikutukset yhteiskuntaan ovat laajat 

Hevosala tuottaa laajoja suoria ja välillisiä vaikutuksia yhteiskuntaan. Tuoreen vaikuttavuusanalyysin mukaan ala työllistää noin 15 000 henkilöä. Hevosten ylläpitoon liittyvät vuosittaiset rahavirrat ovat vähintään 327 miljoonaa euroa ja hevosalan yritysten liikevaihto arviolta 300 miljoonaa euroa. Alan vaikutukset ulottuvat yritystoiminnan ja työllisyyden lisäksi hyvinvointiin, terveyteen, maaseudun ja alueiden elinvoimaan sekä huoltovarmuuteen.

“Suomenhevosen säilyttäminen elinvoimaisena kansallisrotuna on yhteinen velvollisuutemme, ja raviurheilulla on tässä erittäin merkittävä rooli. Kasvattajien tulee nähdä alan toimintamahdollisuudet pitkälle tulevaisuuteen”, Lehtisalo painottaa.

“Hevosalan merkittävyys elinkeinona ja lisenssimarkkinan sille tuoma uusi potentiaali tulee tunnistaa ja antaa toimialalle edellytykset onnistua kasvun rakentamisessa.”

Lue lisää alan vaikuttavuudesta ja rahoituksesta 

 

Lisätietoja 

Antti Lehtisalo
Suomen Hippos ry, hallituksen puheenjohtaja
p. 040 521 8243