tuuletus 918x159

Ravikuningattaret

Vuosina 1948 - 1983 kilpailumatkat olivat 2000 metriä, 1609 metriä ja 3000 metriä. Vuodesta 1984 kilpailumatkat ovat olleet 2100 metriä, 1609 metriä ja 3100 metriä.
Vuodesta 2000 alkaen paikkakunta on linkki kilpailun tuloksiin.

 

1948

Joensuu Ilo, Urho Ali-Mäkelä

10.24,4

1949

Turku Murrokas, Aarne Virtanen/Arvo Surakka

10.29,7

1950

Pori Esta, Jussi & Pekka Lohioja/Pekka Lohioja

10.19,5

1951

Seinäjoki Vilkku, Aarne Virtanen/Risto Kähärä

10.18,6

1952

Kouvola Lilli, Markku Olenius

10.24,0

1953

Tampere A.K. Tyttö, Sven Hagström/Henrik Holmbäck

10.02,6

1954

Oulu A.K. Tyttö, Sven Hagström/Henrik Holmbäck

10.11,4

1955

Lappeenranta Suhina, Martti Hämylä/Antti Hämylä

9.53,9

1957

Kokkola Suhina, Martti Hämylä/Antti Hämylä

9.51,0

1958

Lahti Suhina, Antti Hämylä

10.12,1

1959

Kuopio Sato-Satu, Pentti Yli-Houhala

10.00,6

1960

Helsinki Sato-Satu, Tuomo Mäkelä

9.50,5

1961

Vaasa M.T. Sutka, Eero Luukkanen/Tauno Jortikka

9.59,3

1962

Jyväskylä Sato-Satu, Tuomo Mäkelä

10.23,9

1963

Turku Eri-Hotti, Paavo Riipinen/Lauri Malinen

10.04,2

1964

Kouvola Helätin, Lauri Kokko

9.55,4

1965

Seinäjoki Helätin, Lauri Kokko

10.08,1

1966

Pori Helätin, Lauri Kokko

9.56,0

1967

Kuopio Marinka, Veikko Kalliosalo

9.56,1

1968

Forssa Karina, Olof Westerlund & Antti Metsola/Antti Metsola

9.56,8

1969

Oulu Marinka, Veikko Kalliosalo

9.45,5

1970

Helsinki Tella, Hannes Okkola/Veikko Okkola

9.48,5

1971

Vaasa Tella, Hannes Okkola/Veikko Okkola

9.48,9

1972

Pori Tella, Hannes Okkola/Veikko Okkola

9.49,5

1973

Kouvola Ilori, Pentti Lanki/Risto Lanki

9.52,4

1974

Lahti Riuskan-Tyttö, Pentti Sorjonen & Martti Törnvall/Martti Törnvall

10.02,1

1975

Seinäjoki Tarja-Tuulikki, Eino Könönen

9.43,6

1976

Jyväskylä Riuskan-Tyttö, Martti Törnvall

9.48,3

1977

Lappeenranta Viluma, Paavo Vägg/Aila Vägg

9.42,6

1978

Tampere Aiheen-Ilo, Helge Tuurinkoski

9.47,9

1979

Mikkeli Lenita, Axel Kämpe/Hannu Nyman

9.43,6

1980

Pori Pimari, Unto Järveläinen & Mirjam Nyström/Unto Järveläinen

10.01,3

1981

Oulu Hipo, Mikko Perttunen/Tapio Perttunen

9.46,7

1982

Kuopio Puhetyttö, Antti Alanko/Seppo Ristimäki

9.45,1

1983

Turku Hulpu, Aimo & Helke Junttila/Reino Salmela

9.41,0

1984

Joensuu Vekkuliina, Pentti Savolainen

9.48,6

1985

Kaustinen Vekkuliina, Pentti Savolainen

9.55,1

1986

Tornio Vekkuliina, Pentti Savolainen

9.59,8

1987

Lahti Valomerkki, Sir-Ravurit/Antti Teivainen

10.07,2

1988

Forssa Valomerkki, Sir-Ravurit/Antti Teivainen

10.09,7

1989

Seinäjoki Valomerkki, Sir-Ravurit/Antti Teivainen

9.57,8

1990

Kouvola Valomerkki, Sir-Ravurit/Antti Teivainen

10.01,0

1991

Jyväskylä Totina, Rok-Talli Ky/Aki Antti-Roiko

10.01,6

1992

Helsinki Vipu, Sakari Vanha-Rauvola

9.55,8

1993

Lappeenranta Vipu, Ulla & Sakari Vanha-Rauvola/Sakari Vanha-Rauvola

10.12,7

1994

Oulu Luisteri, Tapani Latvala/Antti Teivainen

9.57,7

1995

Tampere Luisteri, Tapani Latvala/Antti Teivainen

9.42,0

1996

Mikkeli I.P. Sukkula, Heikki Parviainen

9.48,0

1997

Ylivieska Vintar, Team Vintar Oy/Rainer  Björkroth

10.01,9

1998

Kuopio Uja, Anna-Liisa Liimatainen/Risto Tupamäki

9.42,4

1999

Pori I.P. Sukkula, Heikki Parviainen

9.49,5

2000

Joensuu I.P. Sukkula, Heikki Parviainen

9.44,5

2001

Turku V.H. Suvitar, Seppo Tammelin/Ari Moilanen

9.41,8

2002

Kaustinen Turotuuli, Kalevi & Anna-Liisa Salmela/Ari Hartikainen

9.51,7

2003

Lahti V.H.Suvitar, Seppo Tammelin/Ari Moilanen

9.50,1

2004

Rovaniemi V.H.Suvitar, Seppo Tammelin/Ari Moilanen

9.43,4

2005

Seinäjoki Milia, O. & P. Mäenpää, T. Oksanen &J. Salminen/Veli-Erkki Paavola

9.48,5

2006

Forssa B. Helmiina, Talli Ranch Oy/Reijo Borgström

9.50,9

2007

Kouvola B. Helmiina, Talli Ranch Oy/Reijo Borgström

9.41,7

2008

Jyväskylä Velin Vinke, Aarne Halla-Aho/Antti Teivainen

9.43,4

2009

Lappeenranta I.P. Vipotiina, Rip Rap Team & Seppo Juvonen/Pertti Puikkonen

9.44,6

2010

Oulu I.P. Vipotiina, Rip Rap Team & Seppo Juvonen/Pertti Puikkonen

9.36,9

2011  Tampere  I.P. Vipotiina, Rip Rap Team & Seppo Juvonen/Pertti Puikkonen 

9.31,8

2012 Mikkeli Sirun Valpuriina, Anu Hyytiäinen/Jouni Törmänen
 9.35,0
2013  Kuopio Marimin, Terhi Haukivaara & Esa Heikkinen/Arto Hammar 

9.40,4

2014Pori Mokomani, Eero Flankkila & Emmi, Severi & Selma Salmela/Jukka-Pekka Kauhanen 

 9.34,5

2015JoensuuSaaga S, Ilkka Pyysalo/Matti Nisonen 

9.42,8

2016Turku Saaga S, Ilkka Pyysalo/Matti Nisonen 

 9.38,7

2017Helsinki Saaga S, Ilkka Pyysalo/Matti Nisonen 

 9.34,5

2018Rovaniemi Akaasia, Ari Oja-Nisula/Markku Hietanen 

 9.41,9

 


 
Tulosta sivu