Hyppää sisältöön

Villinmiehen Tammakilpa, lämminveriset

Nelivuotiaiden Suomessa syntyneiden lämminveritammojen suuripalkintoisin kilpailu on syys-lokakuussa Lappeenrannassa järjestettävä Villinmiehen Tammakilpa. Ikäluokan valtiatar selviää 2 100 metrin ryhmäajossa.

Voittajat

1981 April Day, Arvo Järvenpää/Raineri Puikkonen 19,3
1982 Milo’s Daughter, Juhani Lagerstam/Pekka Yli-Houhala 19,5
1983 Maggie Pride, Esa Ylitalo/Rainer Björkroth 19,4
1984 Top Melody, Rolf Gustafsson/Risto Airaksinen 18,7
1985 Bonnie Pride Y, Esko & Matti Härkönen/Jukka Lahtinen 20,7
1986 Top Patricia, Sisko Härmälä/Risto Airaksinen 19,5
1987 Roquish Gale, Hannu Asikainen & Kari Hyvärinen/Antti Teivainen 19,1
1988 Emily, Pekka Mäkelä/Pekka Yli-Houhala 19,3
1989 Hanna Crown, Juhani Lagerstam/Pekka Yli-Houhala 17,6
1990 La Barbieda, Talli-Tiberius/Ari Hartikainen 16,8
1991 BWT Vampyre, Ek-Talli Ky/Jorma Kontio 17,0
1992 Noves E.L.L., E.L.L.-Talli Ky/Lauri Turunen 16,4
1993 Just A Moment, Matti Kiviniemi/Tapio Perttunen 16,8
1994 E.V. Carolina, Einari Vidgren/Antti Teivainen 16,8
1995 Model Roxx, Maxi-Talli Oy/Petri Mäkinen 17,7
1996 Louise Laukko, Talli Nijinsky &  Talli Piggot/Jorma Kontio 15,3
1997 Not A Spacecase, Caicos-Talli/Tuomas Korvenoja 15,9
1998 Victory Queen, Max Mayer/Wilhelm Paal 16,9
1999 Sahara Shadow, Tuomo Mäenpää/Antti Teivainen 16,7
2000 Knowhow Hoss, Heikki Korhonen/Ilkka Korpi 15,3
2001 Quattro Laukko, Juhani Lagerstam/Tapio  Perttunen 17,8
2002 Tas Shamrock, Valen Ab/Ari Hartikainen 16,8
2003 Pearly Hill, Paula Stenberg/Ari Moilanen 15,5
2004 Stone Capes Cat, Saku Mikkola/Jarkko Ristimäki 18,8
2005 Glamour Jet, Continental Consulting Oy/Antti Teivainen 15,6
2006 Amazing Ride, Lars Ingman Oy Ab/Mika Forss 14,9
2007 Style By Sound, Talli Taikalantiot/Antti Teivainen 15,8
2008 Rudy Rose, Artun-Talli/Akseli Lahtinen 14,8
2009 Target Hoss, Target in Mind Stable/Jorma Kontio 13,9
2010 Ranch I Do I Do, Jimmy Jokela & Usko Paananen/Kari Rosimo 14,0
2011 She Loves You, Talli Macapelli/Seppo Markkula 13,7
2012 Alien Lady, Oy Trot Ab & Heimo Uusitalo/Tuomas Korvenoja 14,0
2013 Silent Opal, Hard Head Stable/Antti Teivainen 13,8
2014 Stoneisle Lilian, Equifit Oy/Esa Holopainen 13,5
2015 Neige du Pommier, Oy J Jauhiainen Logistics Ltd/Matti Nisonen 13,7
2016 Bid on Kemp, Talli Piparin Ystävät/Jukka Torvinen 14,0
2017 BWT Burnin Alive, Brad’s Stable/Tuomas Korvenoja 12,9
2018 Rose’s Tara, Team Arat/Hannu Hietanen 14,4
2019 BWT Divine, Seppo Härkönen/Olli Koivunen 13,7
2020 Mascate Match, Raviliiga HIFK/Pekka Korpi 13,4