Hyppää sisältöön

Suurmestaruusajo

Suurmestaruusajo kuului pitkään kevääseen ja Tampereelle, mutta vuonna 1997 kilpailu siirtyi St. Michel -viikonlopun avauspäivän pääkilpailuksi. Vauhtiviikonlopun tyyliin sopivasti kyseessä on mailin ryhmäajo. Vuosina 1984 – 1996 voittaja ratkaistiin 2 100 metrin kilpailussa.

Voittajat

1958 Eri-Hovi, Matti & Taisto Myllymäki/Matti Myllymäki 27,8 – 28,4
1959 Aro-Lohko, Helsingin Ravitalli/Aarne Nyman 29,3
1960 Reipas, Aapeli Miettinen 29,8
1961 Vihi, Paavo Vakkamäki/Martti Lehtonen 29.9
1962 Veli-Luikka, Heikki Saarenmaa & Eero Teräväinen/Eero Teräväinen 28,0
1963 Reipas, Aapeli Miettinen 28,4
1964 Topi, Reino Hinkkanen 27,7
1965 Topi, Reino Hinkkanen 28,3
1966 Puhemies, Heikki Siira/Allan Korpi 27,8
1967 Uusi-Veto, Martti Isosalo 27,9
1968 Vonkaus, Evert Ryyttäri 27,6
1969 Vonkaus, Evert Ryyttäri 27,1
1970 Forte, Ville Pernaa 28,0
1971 Vonkaus, Vesa & Veijo Ryyttäri/Evert Ryyttäri 28,7
1972 Alo-Valo, Veikko Suikki 28,3
1973 Vieteri, Kaarlo Partanen 27,3
1974 *Riuskan-Tyttö, Pentti Sorjonen & Martti Törnvall/Martti Törnvall 28,7
1975 Vieteri, Kaarlo Partanen 24,7
1976 Vieteri, Kaarlo Partanen 29,0
1977 Olle, Johannes Elolampi & Timo Takkinen/Timo Takkinen 28,0
1978 Vilari, Tapani Koski/Tapio Keto 26,4
1979 Vieteri, Anssi & Juhani Partanen/Kaarlo Partanen 22,2
1980 Paavin-Poika, Paavo Lahti 25,1
1981 Vekseli, Pentti Savolainen 22,2
1982 Vekseli, Pentti Savolainen 22,6
1983 Vekseli, Pentti Savolainen 22,7
1984 Vekseli, Pentti Savolainen 23,0
1985 *Vekkuliina, Pentti Savolainen 25,4
1986 Ruutu-Poika, Pentti Tuominen/Tarmo Tuominen 26,9
1987 Patrik, J.K. – S.S.Talli/Risto Lanki 25,6
1988 Töpinä, Taisto Määttä/Jorma Kontio 28,1
1989 Patrik, J.K. – S.S.Talli/Risto Lanki 24,5
1990 Patrik, J.K. – S.S.Talli/Risto Lanki 24,9
1991 Turo, Pertti Taimi & Sari Liitiä/Seppo Sarkola 25,9
1992 Kauhu, Paavo Impola/Ahti Antti-Roiko 24,6
1993 Ponseri, Martiini-Talli/Anssi Niininen 26,1
1994 Ponseri, Martiini-Talli/Anssi Niininen 24,3
1995 Poika-Vinkaus, Juhani Fredin/Jorma Kontio 25,2
1996 Viesker, Kaarlo Ahokas & Jorma Tuunanen/Kari Ahokas 24,1
1997 Viesker, Kaarlo Ahokas & Jorma Tuunanen/Kaarlo Ahokas 21,5
1998 Viesker, Viestu Oy & Ahokkaan Talli Oy/Kaarlo Ahokas 20,4
1999 Matukka, Sutelan Talli Oy/Jorma Kontio 24,3
2000 Viesker, Viestu Oy & Ahokkaan Talli Oy/Kaarlo Ahokas 20,4
2001 Cameron, Veikko Herranen/Esa Holopainen 23,2
2002 Viesker, Viestu Oy & Ahokkaan Talli Oy/Kaarlo Ahokas 19,9
2003 Sinkun Vinkku, Vesa Kinnunen/Raineri Puikkonen 20,2
2004 Apassi, Vesikon Talli Oy/Markku Nurmi 20,9
2005 Apassi, Vesikon Talli Oy/Heikki Hietanen 20,7
2006 Villiari, Reijo Salmela/Reijo Salmela 22,1
2007 Tutuari, Talli Tom Jr/Esa Holopainen 23,6
2008 Auraus, Juhani Särkelä/Mikko Särkelä 21,3
2009 *I.P. Vipotiina, Rip Rap Team & Seppo Juvonen/Pertti Puikkonen 20,2
2010 Saran Salama, Sara-Juulia Perttunen/Tapio Perttunen 21,0
2011 Tuokkolan Touho, JMR Talli Oy & Ravitalli Suuronen Oy/Kari Rosimo 20,8
2012 Frans, Agrohelp Oy/Juha Utala 21,4
2013 Boker, Team Boker/Esa Holopainen 21,0
2014 Turoveli, Tapani Huopana/Hannu Hietanen 20,4
2015 Jokivarren Kunkku, Arto Salmi & Alpo Posti/Jorma Kontio 19,5
2016 Camri, Jani Konnu/Tuomas Pakkanen 20,9
2017 Camri, Jani Konnu/Terho Rautiainen 21,2
2018 Tähen Toivomus, Pauli Raivio & Teri-Talli Oy 19,8
2019 Välkyn Tuisku, Yrjö Kettunen /KImmo Taipale 19,9
2020 Evartti, Talli Pajatso/Santtu Raitala 19,4

* = tamma