Hyppää sisältöön

Suomenhevosten Kriterium

Tampereen naapurikunnassa Ylöjärvellä sijaitseva Teivon ravirata isännöi nelivuotiaiden suomenhevosten kauden pääkilpailua. Kriterium-voitosta ja ikäluokan herruudesta kisataan syys-lokakuun vaihteessa 2100 metrin matkalla. Vuosina 1975 – 1981 ja1996 – 2006 kilpailumatka on ollut 2600 metriä.

Voittajat

1975 *Tytön-Toive, Jukka Tammi/Mauno Tammi 31,5
1976 Ero-Liippa, Pekka Mäkinen/Veijo Kauppinen 38,5
1977 Pelurkki, Tauno Tupamäki 38,6
1978 Hilun-Mestari, Velj. Lindeman/Valde Lindeman 34,9
1979 Etu-Tahti, Lauri Jääskeläinen/Pekka Roiha 33,3
1980 Kojo, Risto Haakana/Arto Pasanen 34,2
1981 *Vekkuliina, Pentti Savolainen 30,6
1982 Suikku, Tuomo Mäkelä & Antti Hämylä/Tuomo Mäkelä 31,1
1983 Kaarlon-Kaiku, Juhani Sundström 34,0
1984 Jarvaus, Sirkka Lappalainen & Aili Ikävalko/Pertti Ikävalko 31,0
1985 Ponseri, Martiini-Talli/Anssi Niininen 31,4
1986 Veluri, Hemmi Hannula & Markku Hietanen/Markku Hietanen 32,1
1987 Holkki, Olli Ukkola 30,4
1988 Ruuti-Ukko, Olli Ukkola 30,8
1989 Valpurin-Vesa, Ps-Talli Oy/Pentti Savolainen 29,5
1990 Hilpertti, Rok-Talli Ky/Aki Antti-Roiko 29,1
1991 V.H. Holkeri, Matti Keränen & Anssi Pietiläinen/Eero Huotari 29,8
1992 V.T. Vasperi, Jukka Rintamäki/Risto Tupamäki 28,4
1993 *Hissun Tyttö, Allan’s Stable/Rainer Björkroth 30,3
1994 Kihin Hiski, Anne Penttilä & Matti Salmi/Matti Salmi 29,0
1995 *Mikkeriina, Sari Aaltonen/Jorma Kontio 29,2
1996 Juli Pat, Erik Patama/Hannu Kamppuri 30,5
1997 Gilbert, Naturbruksinstitutet/Harri Koivunen 31,2
1998 Liising, Juha Kortekallio & Emilia Putkonen/Ari Moilanen 31,6
1999 Cameron, Veikko Herranen/Ari Moilanen 27,1
2000 Venneri, Mikko & Lasse Jääskeläinen/Mikko Jääskeläinen 30,4
2001 *Vinkein, Aarto Jahnsson/Antti Teivainen 30,5
2002 Tutuari,  Talli Tom Jr/Heikki Torvinen 30,5
2003 *I.P. Vipotiina, Rip Rap Team & Seppo Juvonen/Heikki Torvinen 30,1
2004 Leevi Dahlia, Kauko Kauhanen/Jukka-Pekka Kauhanen 28,8
2005 *Cordiitta, Ravitalli Suuronen Oy/Kaarlo Ahokas 28,7
2006 Poken Poika, VJ-Tuotanto Oy/Juha Utala 32,1
2007 Pauskeri, Pasi Impola/Ahti Antti-Roiko 28,8
2008 Jonkkari, Team Via Dolorosa/Mika Forss 28,5
2009 Bokalle, Eduskunnan Hevosystävien Seura/Esa Holopainen 27,7
2010 Tas Onnekas, Ilkka Anttonen/Jarkko Kervinen 26,6
2011 Elmoori, Mirja & Reijo Juhola/Tommi Kylliäinen 28,0
2012 Siirin Älli, Tapani Krapu/Ahti Antti-Roiko 26,5
2013 Koivikon Kalle, Team Kallellaan/Tuomas Pakkanen 25,2
2014 Säihkeen Säpinä, Kuuria Oy/Antti Teivainen 26,8
2015 Tähen Toivomus, Pauli Raivio/Henri Bollström 26,2
2016 Ellin Sisu, Teemu Liimatainen & Pauli Raivio & Erkki Rossi & Unto Varis/Jorma Kontio 25,5
2017 Vixus, Talli Tosivixut/Janne Soronen 27,7
2018 Sirukasson, Teemu & VäinöTavaststjerna/Mika Forss 26,8
2019 Parvelan Retu, Lakos Team Ay/Hannu Torvinen 25,9
2020 Ville Kalle, Janne Paavola/Markku Hietanen 26,2

* = tamma