Hyppää sisältöön

Suomenhevosten Derby

Viisivuotisikäluokan pääkilpailu järjestetään elokuussa Killerin raviradalla Jyväskylässä. Ennakkomaksullisen kilpailun voittaja ratkeaa 2100 metrin ryhmäajossa.

Osallistujat:

1975 Jytä-Raketti, Leo Räisänen 32,9
1976 Vekku-Lento, Esa Lahtinen & Tuomo Mäkelä/Tuomo Mäkelä 30,7
1977 *Sukkula, Veikko Hannula/Markku Hietanen 31,6
1978 Vipaus, Esa-Pekka & Oiva Kuivinen/Esa-Pekka Kuivinen 31,3
1979 Ero-Ralli, Tauno Tupamäki/Risto Tupamäki 32,7
1980 Pelimies, Mauno Tammi & Sirke Aalto/Jukka Tammi 30,5
1981 Ilo-Tähti, Juha Marttila/Jukka Hannunen 30,5
1982 Puntari, Aarne Kaivola/Pekka Roiha 28,5
1983 *Luonto-Hilkka, Taina Kuitunen/Matti Kuitunen 30,6
1984 Vinkaus, Harri & Marjo Kemiläinen/Veikko Okkola 28,0
1985 *Liikku, Erkki Juntunen/Raineri Puikkonen 26,8
1986 Patrik, J.K. – S.S.Talli/Risto Lanki 28,0
1987 Viulan-Vilaus, Juhani Mäkinen/Tapio Perttunen 28,1
1988 Javin Hilu, Aarne & Niilo Hokkanen/Terho Rautiainen 29,6
1989 Turo, Pertti Taimi & Sari Liitiä/Seppo Sarkola 29,2
1990 V.T. Valtteri, Kalevi Koskinen/Risto Tupamäki 32,0
1991 Ventteri, Kara-Talli/Heikki Torvinen 28,4
1992 Vispok, Erkki & Pirjo Kauppinen/Erkki Kauppinen 27,3
1993 Suikun Ero, Lehtola-Talli/Heikki Torvinen 27,6
1994 Vokkerin Prinssi, Enoranta Ky/Markku Nieminen 27,3
1995 Kihin Hiski, Anne Penttilä & Matti Salmi/Ahti Antti-Roiko 27,5
1996 Hovi-Ari, Talli Karjala/Olavi Nisonen 26,9
1997 K.M. Nopsa, Esko Ojala/Aki Antti-Roiko 27,0
1998 Piirron Sopu, Heikki Ruotsalainen/Matti Mikkonen 27,2
1999 Liising, Juha Kortekallio & Emilia Putkonen/Ari Moilanen 26,3
2000 Cameron, Veikko Herranen/Ari Moilanen 25,9
2001 Totemi-Rok, Rok-Talli Ky/Antti Teivainen 25,1
2002 Suikun Sisu, Antti Alanko/Seppo Ristimäki 27,3
2003 Villiari, Reino Salmela 28,9
2004 *I.P.Vipotiina, Rip Rap Team & Seppo Juvonen/Heikki Torvinen 27,1
2005 Artture, R. Kaipainen & Ravitalli Suuronen/Ari Moilanen 25,7
2006 Frans, Jouni Hakkinen/Juha Utala 27,9
2007 Calle Dahlia, Dahlia Talli Oy/Jukka-Pekka Kauhanen 26,4
2008 Valtraus, Timo Vääränen & Aulis Harmoinen/Akseli Lahtinen 26,0
2009 Linkori, Tommi Majaus & Heikki Salo/Markku Hietanen 25,5
2010 Pihlajan Aaroni, Stable Aaron Rowan/Akseli Lahtinen 24,6
2011 Sörkän Sälli, Chef Wotkin’s Stable/Tero E Mäenpää 25,9
2012 Ekoloki, Jaakko Mikkonen/Heikki Mikkonen 25,0
2013 Jokivarren Kunkku, Arto Salmi & Alpo Posti/Ari Moilanen 24,1
2014 Koivikon Kalle, Team Kallellaan/Tuomas Pakkanen 26,6
2015 Vitter, Svart Stable/Mika Forss 24,4
2016 Äänestäjä, Jou-Jou Talli/Harri Kotilainen 25,0
2017 Humiro, Talli Humiro/Janne Haapiainen 24,4
2018 Herra Heinämies, Maatalousyhtymä T. Saaranen & P. Säteri/Antti Ojanperä 25,7
2019 Landen Paukku, Jani Suonperä/Jani Suonperä 24,1
2020 Parvelan Retu, Lakos Team Ay/Hannu Torvinen 24,6

* = tamma