Hyppää sisältöön

Oulu Express, suomenhevoset

Heinäkuinen Pelimanni-ajo antoi alkutahdit nelivuotiaiden suomenhevosten nokkimisjärjestykselle. Syyskuun alussa Oulu Express tarjoaa uusille yrittäjille mahdollisuuden nousta ikäluokan hallitsijaksi 2100 metrin ryhmässä.

Voittajat

2021V.G. Voitto, Grönfors Training Oy / Ari Moilanen24,2 (SE)
2020Maurizo, Ravitalli Suuronen Oy & Trot Team N & V Peltomäki Ay/Esa Holopainen26,3
2019Parvelan Retu, Lakos Team Ay/Hannu Torvinen27,4
2018Landen Paukku, Jani Suonperä/Jani Suonperä25
2017Vixus, Talli Tosivixut/Janne Soronen27,1
2016Ellin Sisu, Teemu Liimatainen & Pauli Raivio & Erkki Rossi & Unto Varis/Jorma Kontio25
2015Viktor Kärppä, Ravitalli Esa Holopainen Ky & HannuViika/Esa Holopainen28,7
2014*Taruntuuli, Toltec Oy/Esa Holopainen25,5
2013I.P. Legenda, Veli Punkari/Raineri Puikkonen27,5
2012Siirin Älli, Tapani Krapu/Ahti Antti-Roiko25,5
2011Tähen Topelius, Pauli Raivio29
2010Pikku-Pertti, Akseli & Heli Kananen/Veli-Erkki Paavola28,2
2009Pihlajan Aaroni, Stable Aaron Rowan/Akseli Lahtinen27
2008Linkori, Tommi Majaus & Heikki Salo/Markku Hietanen27,3
2007Jylhätuli, Olli-Pekka Miettinen26,8
2006Fiino, Team Säkäsakki/Timo Toiviainen28,7
2005Hoppu Heppu, Taru Holopainen & Teuvo Orre/Esa Holopainen27,9
2004Artture, Raimo Kaipainen & Ravitalli Suuronen/Kari Rosimo27,3
2003*I.P. Vipotiina, Rip Rap Team & Seppo Juvonen/Heikki Torvinen27,8
2002Tutuari,  Talli Tom Jr/Heikki Torvinen28,9
2001Rento-Reiska, Marjo Mikkola/Veli-Erkki Paavola29,3
2000Totemi Rok, Rok-Talli Ky/Antti Teivainen28,4
1999Suvin Tuisku, Hanna Kaihalajärvi/Risto Tupamäki26,5
1998Liising, Juha Kortekallio & Emilia Putkonen/Ari Moilanen30,6
1997Gilbert, Naturbruksinstitutet/Harri Koivunen32,7
1996Juli Pat, Erik Patama/Hannu Kamppuri29
1995Maasturi, Markku Pihkala/Esa Holopainen30,9
1994El Vihuri, Pentti Ylinen/Pertti Puikkonen29,6
1993Vokkerin Prinssi, Enoranta Ky/Markku Nieminen31,1
1992Suikun Ero, Lehtola-Talli/Heikki Torvinen31,5
1991Rikhart, Raimo Kaipainen32,7
1990Hilpertti, Rok-Talli Ky/Aki Antti-Roiko31,3
1989Valpurin-Vesa, Ps-Talli Oy/Pentti Savolainen32,1
1988Ilon-Pisto, Winka-Talli/Markku Iivari32,5
1987Hermanni, Martti Knutars35
1986Veluri, Hemmi Hannula & Markku Hietanen/Markku Hietanen38,9
1985Ponseri, Martiini-Talli/Anssi Niininen29,7
1984*Liikku, Erkki Juntunen35,4
1983Sirhakka, Otto Laitinen/Eero Laitinen36,7
1982*Suviyö, Matti Kaihlajärvi/Hanna Kaihlajärvi40,8
1981Kihin-Muisto, Olavi Nikkarikoski & Raimo Suonvieri/Raimo Suonvieri30,8

* = tammat