Hyppää sisältöön

Oulu Express, lämminveriset

Suomessa syntyneiden kolmevuotiaiden lämminveristen ennakomaksullisten suurkilpailujen sarjan avaa Oulu Express. Elo-syyskuussa Oulussa ja Helsingissä ajetttujen karsintojen parhaat kokoontuvat Äimärautiolla lähtöauton taakse 2100 metrin kilpailuun.

Voittajat

2021Nineeleven, Jani ja Jenni Oinonen / Veli-Pekka Toivanen14,2
2020*An-Dorra, Korpelan Tila/Jukka Torvinen13,6
2019Raskolnikov Frido, Trading-Steiner Oy/Santtu Raitala14,7
2018Graceful Swamp, Pekka Mäkinen kp/Ari Moilanen14
2017Hotshot Luca, Pentti Pietilä/Mika Forss13,6
2016MAS Archie, Pekka Mäkelä Ky/Antti Teivainen14,7
2015Elian Web, Talli Webbie/Janne Soronen14,8
2014*El Catwalk, Heikki Korhonen/Mika Forss14,4
2013Harmi’s Frido, AKS-Talli/Markku Nieminen14,2
2012Donie Duo, Heikki Korhonen/Mika Forss14,3
2011*Classical Duo, Star-Racing Oy & Stoeterij Merett/Pekka Korpi15,2
2010Weimar, Pekka Mäkelä Ky/Antti Teivainen15,4
2009Surprise Lord, Jalohepo Oy/Antti Teivainen15
2008Dundee, Pekka Mäkelä Ky/Antti Teivainen15,2
2007Orgoglio, Oy Trot Ab & Kallio Matti/Tuomas Korvenoja15,1
2006Belmonte, Ladies Stable Ab/Markku Nieminen15,7
2005Bluehill’s Dragon,Tom Eriksson & Mikko Kivilä/Antti Teivainen15
2004Special Arbor, Rio de Janeiro-Talli/Markku Nieminen16,8
2003Duran Power, Martti Pellikka & Liisa & Sirpa Toivonen/Martti Pellikka15,9
2002Silver Pike, VM-Palveluyhtiöt Oy/Ari Moilanen16
2001Sugar Free, Ahokkaan Talli Oy & Rauno Markkanen/Kaarlo Ahokas17,5
2000Brave Leader, Maatalousyhtymä Klemola/Aki Antti-Roiko16,9
1999BWT Magic, Helena, Matti & Mikko Salmi/Ahti Antti-Roiko15
1998Briso Mancini, Seija Ulonen/Markku Nieminen16,7
1997*Irish Kemp, BWT Stable Oy/Pekka Korpi17,1
1996Edu’s Speedy, Edu Team/Sami Sandberg15,8
1995Monster Of Speed, Saku & Sami Sandberg/Seppo Sarkola17,2
1994*BWT Teacher, Erkki Laaksonen/Pekka Korpi17,1
1993Silver Game, VM-Palveluyhtiöt Oy/Jorma Kontio16,2
1992Ebony Eyes, Mask-Stable/Jorma Kontio17,2
1991Houston Laukko, Laukon Nmky/Pekka Yli-Houhala19,3
1990*Enoran Charlotta, Enoranta Ky/Markku Nieminen17,8
1989Finn Fever, Vanetta Oy/Ari Kela18,1
1988Midnight Rocky, Nohkuan Ravitalli Oy/Antti Teivainen18,5
1987Daddy Laukko, Eckerö Häst Ab/Pentti Parkkonen18,5
1986J.J. Tredia, Mikon Talli Oy/Heikki Korpi23,1
1985Black Laukko, Kisari-Talli/Ilkka Korpi19,4
1984*Barbara Assassin, Leijona-Talli/Matti Soronen20,8
1983*Amorica Hunter, Jorma Heiskanen & Aarne Mättö/Veijo Heiskanen20,8
1982Bon Pride, Altti & Marja-Liisa Huttunen/Altti Huttunen24,9
1981*Hark Pride, Jara-Talli/Heikki Korpi20,7

* = tamma