Hyppää sisältöön

Lämminveristen Suur-Hollola-ajo

MAS Champ ja Santtu Raitala Suur-Hollola-ajon kunniakierroksella

Suomessa syntyneiden lämminveristen suuripalkintoisin kilpailu järjestetään kesä-heinäkuussa Lahdessa Jokimaan raviradalla. Kilpailu oli avoin ulkomailla syntyneille hevosille vuosina 1975 – 1977.

Vuosien saatossa 2 140 metrin matkalla käytävien alkukilpailujen, välierien ja finaalin järjestämisrytmitystä on rukattu useaan otteeseen. Viimeisimmän muutoksen jälkeen välierät ajetaan lauantaina ja finaali sunnuntaina.

Voittajat

2021MAS Champ, Team Massi / Santtu Raitala12,1
2020Elian Web, Talli Webbie/Jorma Kontio12,8
2019Hachico de Weluwe, Lars Ingman Oy Ab Jorma Kontio11,6
2018*Ranch Kelly, Kelly’s Team/Hannu Torvinen11,8
2017*Venice, Heikki Korhonen/Mika Forss12,4
2016*Venice, Heikki Korhonen/Mika Forss12,5
2015Express Duo, Star-Racing Oy & Stoeterij Merett/Pekka Korpi13
2014Super Frido, Trading-Steiner Oy/Markku Nieminen11,3
2013Day Cruise, Cruising Stable/Antti Teivainen12,2
2012Up-Date Hoss, Up Date Team/Erik Adielsson12,9
2011*Target Hoss, Target in Mind Stable/Jorma Kontio13,5
2010Bob Hope, Stall Backen/Jorma Kontio14,3
2009Bob Hope, Stall Backen/Jorma Kontio13,2
2008Millstone’s Eager, Olli Tiainen & Mika Forss/Mika Forss13,1
2007*Gold Strike, Stall Timo Nurmos AB/Jorma Kontio13,8
2006*Passionate Kemp, Talli Hietsut Oy/Markku Nieminen13,2
2005Cold Hard Wind, Reima Kuisla Stable & Talli Nicola/Jorma Kontio13
2004Inspiration Ride, Lars Ingman Oy Ab/Tuomas Korvenoja13,4
2003*Good Leasing, Good Talli Oy & Skipper-Talli/Stig H Johansson14,3
2002Inspiration Ride, Lars Ingman Oy Ab/Tuomas Korvenoja15,6
2001*E.V. Elysee, Einari Vidgren Oy/Åke Svanstedt14,2
2000Edu’s Speedy, Harald Hinterberger/Veijo Heiskanen15
1999Edu’s Speedy, Harald Hinterberger/Veijo Heiskanen13,5
1998*Louise Laukko, Claude Yvan Cohen/Jorma Kontio14,3
1997Super Somolli, Suihkola Oy/Johnny Takter14,6
1996Josef Dahlia, Dahlia-Talli Oy/Jorma Kontio14,1
1995Isla J Brave, Kauno Klemola/Aki Antti-Roiko14,7
1994Houston Laukko, Laukon Nmky/Jorma Kontio14,3
1993Houston Laukko, Laukon Nmky/Jorma Kontio14,3
1992Born Quick, Stall Oxalis/Jorma Kontio15,7
1991Speedy Butch, Tapsan-Talli Oy/Antti Teivainen14,3
1990Speedy Butch, Tapsan-Talli Oy/Antti Teivainen16
1989Speedy Butch, Tapsan-Talli Oy/Ari Moilanen15,5
1988Black Laukko, Kisari-Talli/Pekka Korpi14,3
1987Black Laukko, Kisari-Talli/Pekka Korpi15,6
1986Express Fibber, Erkki Penttilä/Seppo Tilli15,2
1985Express Fibber, Erkki Penttilä/Seppo Tilli16,1
1984Einarsin, Sandy-talli Oy/Tapio Perttunen16,6
1983Guiding Star, Ulla-Marja Virtanen/Pekka Korpi15,2
1982Billy The Kid, Onni Hyytiäinen/Harri Hyytiäinen14,3
1981Lord Kennedy, L.L.S.-talli/Raineri Puikkonen22,5
1980Milor K, Rainer Härmä19
1979*Viking Way, Viking-talli/Pekka Korpi17,7
1978Dim Song, Leo Räisänen22,9
1977Teodor, Pentti Manninen/Heikki Korpi19,6
1976*Meadow Trish, Timo Niemelä/Pekka Korpi19,9
1975R.A.C., Mukkulan Puun talli/Martti Keskinen19,8

* = tamma