Hyppää sisältöön

Lämminveristen Kriterium

Tampereen naapurikunnassa Ylöjärvellä sijaitseva Teivon ravirata isännöi Suomessa syntyneiden kolmevuotiaiden lämminveristen kauden pääkilpailua.  Kriterium-voitosta ja ikäluokan herruudesta kisataan syys-lokakuun vaihteessa 2600 metrin matkalla.

Voittajat

1972 Tserboy, Simo & Lasse Lindgren/Sören Leo 26,2
1973 Caru, Heikki Olsson/Antti Hannula 27,9
1974 *Miss Nibs, Matti Siurola/Seppo Sarkola 25,0
1975 Hill, TV-talli/Martti Keskinen 27,8
1976 Max Song, Väinö Kähönen 22,8
1977 James Boy, Aarne Pietilä 24,2
1978 Rocky, Aimo Sulin/Matti Virtapohja 20,8
1979 Mini Bunter, Risto Tuominen/Jorma Kontio 21,8
1980 Hj Speed, Jukka Puisti & Jorma Viljanen/Erik Skutnabb 20,6
1981 Guiding Star, Ulla-Marja Virtanen/Pekka Korpi 19,3
1982 Enterprise Hanno, Matti Hannola/Pekka Korpi 20,0
1983 Einarsin, Sandy-Talli Oy & Eino Laukkanen/Tapio Perttunen 18,1
1984 Jimi Boy, Einari Vidgren/Jarmo Hoffren 17,6
1985 Philip H, Blue White Trotters Oy/Pekka Korpi 17,0
1986 Chark Laukko, Leif & Arnfinn Dahl/Ulf Thoresen 17,0
1987 Domino Laukko, Domino Team Oy/Veli-Pekka Toivanen 17,1
1988 Midnight Rocky, Nohkuan Ravitalli Oy/Antti Teivainen 17,3
1989 Cheri Boy, Cheri Boy Stable Oy/Markku Nieminen 17,5
1990 Born Quick, Mats Gabrielsson/Tommy Hanne 17,6
1991 Jexpress Dahlia, Kauko & Jan-Markus Kauhanen/Aki Antti-Roiko 15,4
1992 Ebony Eyes, Mask-Stable/Jorma Kontio 17,2
1993 Silver Game, VM-Palveluyhtiöt Oy/Jorma Kontio 15,5
1994 Venice Beach, Sunshine-Talli/Tuomas Korvenoja 16,4
1995 Monster Of Speed, Saku & Sami Sandberg/Seppo Sarkola 14,7
1996 *Not A Spacecase, Caicos-Talli/Lennart Forsgren 17,4
1997 *Farmer’s Future, Hannu Laine/Kari Rosimo 16,0
1998 Briso Mancini, Seija Ulonen/Ari Moilanen 17,6
1999 Inspiration Ride, Lars Ingman Oy Ab/Tuomas Korvenoja 16,8
2000 Jet Garden, Heikki Korhonen/Mauri Jaara 16,8
2001 Hot Looking, Good Fellows-Talli/Aki Antti-Roiko 17,2
2002 Cold Hard Wind, Reima Kuisla Stable & Juves Talli/Kari Rosimo 17,6
2003 Funky Ride, Sunshine-Talli/Tuomas Korvenoja 17,2
2004 *Passionate Kemp, Talli Hietsut/Markku Nieminen 16,7
2005 Expressionist, Heikki & Martti Pellikka/Eero Hakkarainen 16,2
2006 Belmonte, Ladies Stable Ab/Markku Nieminen 17,5
2007 Arctic Hope, Star-Racing Oy & Stoeterij Merett/Pekka Korpi 16,0
2008 *Target Hoss, Target in Mind Stable/Jorma Kontio 15,6
2009 Keen Leader, Keisari-Talli/Hannu Korpi 16,5
2010 Embassy Caviar, MH Racing Oy/Jorma Kontio 16,3
2011 Brad de Veluwe, Lars Ingman Oy Ab/Tuomas Korvenoja 15,0
2012 Bosses Lily*, Antti Teivainen/Antti Teivainen 15,2
2013 Express Duo, Star-Racing Oy & Stoeterij Merett/Ari Moilanen 13,9
2014 Jontte Boy, Kotihalli Oy/Tuomas Korvenoja 15,4
2015 *Arctic Passion, Star Racing Oy/Hannu Torvinen 15,2
2016 Callela Leonard, RAQ Team Oy/Jukka Torvinen 14,7
2017 Run for Roaylty, Kinttulan Kartano/Hannu Torvinen 17,4
2018 Lewis Ale, Lewis Ale Stable/Tuomas Korvenoja 14,3
2019 Raskolnikov Frido, Trading-Steiner Oy/Santtu Raitala 14,8
 2020 Sahara Jaeburn, Petra Huhti/Jorma Kontio 13,7

*Tamma