Hyppää sisältöön

Voittajat, 2-vuotiaat

Vuosina 1989-1995 kilpailu ajettiin 1600 metrin matkalla ja vuodesta 1996 alkaen 2100 metrin matkalla autolähetyksellä. Vuosina 2000-2002 oriit, ruunat ja tammat kilpailivat samassa lähdössä.

Kasvattajakruunu-voittajat, 2-vuotiaat

Oriit & ruunat

1989 J Raiva Peter, Raiva-Talli Oy/Juha Siirtonen 21,5
1990 Tk Houston Laukko, Laukon NMKY/Jorma Kontio 17,9
1991 Ku A.C. Pro, Veikko Lukkarinen/Kari Viisterä 19,6
1992 Tk Emily´s First, Pekka Mäkelä/Jorma Kontio 18,5
1993 J Speedy Liberty, Pekka Korhonen/J.Kontio 19,5
1994 Ku Monster of Speed, Saku & Sami Sandberg/Seppo Sarkola 17,4
1995 Tk BWT Rambler, Rambler Team/Antti Teivainen 18,8
1996 J Irresistable Kemp, Enoranta Ky/M. Nieminen 22,1
1997 S Pietro Fling, Petteri Esterinen/Jorma Kontio 20,2
1998 Ku Future Pendolino, Reijo Juhola & Mirja Kivimaa/Juhani Tapani 18,9
1999 J Hot Wings, Talli Siipiveikot/Pekka Yli-Houhala 20
2002 J Wizard Baron, Mikkelin Fysioterapia Ky/Markku Nieminen 21,3
2003 Tk Arctic Express, Star Racing Oy & Heikki Korhonen/Pekka Korpi 17,7
2004 J Arctic Alan, Star Racing Oy & Stoeterij Merett/Pekka Korpi 22
2005 S Boy Robertto, Virpi Horttanainen & Tuomo Timonen/Jukka-Pekka Kauhanen 18,2
2006 J Shorthanded Goal, Stall Nikkanen Oy/Mauri Jaara 18,7
2007 S Dundee, Pekka Mäkelä Ky/Antti Teivainen 19,9
2008 S Antonio Duo, Star-Racing Oy & Stoeterij Merett/Pekka Korpi 17,9
2009 S Weimar, Pekka Mäkelä Ky/Mauri Jaara 15,8
2010 S Liquorice Pipe, Pekka Mäkelä Ky /Antti Teivainen 17,3
2011 S Donie Duo, Heikki Korhonen/Mika Forss 18,2
2012 S Express Duo, Star-Racing Oy & Stoeterij Merett/Pekka Korpi 17,6
2013 Tk Apache Kemp, Talli Alatorin Inkkarit/Ari Moilanen 16,5
2014 Tk Vagabondo, Talli Koivuhaka Oy/Mika Forss 17,0
2015 S MAS Archie, Pekka Mäkelä Ky/Antti Teivainen 17,1
2016 J Gravy Train Web, Talli Kreivin aikaan/Janne Soronen 17,8
2017 J Tornapull, Anne Talonen-Levula & Janne Levula/Markku Nieminen 18,1
2018 Tk Sahara Peyote, Fincumet Group Oy/Antti Teivainen 17,5
2019 Tk Wild Sunrise, Kuuria Oy/Jukka Torvinen 18,1
2020 Tk  Time Match, HorseWell/Santtu Raitala 15,6 (SE)

Tammat

1989 Ku Joy of Life, Blue R-Marketing Oy/Ilkka Korpi 22,3
1990 S Henrietta Mossy, Reijo Köttö/Jorma Kontio 19,7
1991 J Bam Barbi, Dinero Talli Ky/Jorma Kontio 20,8
1992 S T.V. Ninja, Merja Toivonen/Tapio Perttunen 19,6
1993 Tk BWT Teacher, Erkki Laaksonen /Ilkka Korpi 18,7
1994 S Briso Madigold, Pi-Ni Team/Tapio Perttunen 18,7
1995 Ku Lion Kemp, Lion Team/Pekka Korpi 20,5
1996 J Dakota Poison, Harri Laakkonen/Heikki Laakkonen 21,4
1997 S Jacqueline Kemp, Stall Sisu/Jorma Kontio 20,5
1998 Ku Vivace, Sniper-Team/Antti Serkamo 18,8
1999 J Lizzie Kemp, Ab Erik Berglöf/Erik Berglöf 19,6
2000 S Emma Jar, Tino Ahlgren/Ari Moilanen 18,9
2001 Ku Pearly Hill, Paula Stenberg/Kimmo Kemppi 18,9
2003 S Bel Ditto, Maarit Skutnabb & Sari Talman-Nieminen/Juha Utala 24,1
2004 J Bertta Brave, Ari Laitinen/Harri Tuominen 19,8
2005 S Irene Merett, Star-Racing Oy & Stoeterij Merett/Pekka Korpi 19,0
2006 J Dream Believer, Jeme-Talli/Pekka Korpi 20,2
2007 S Steel Star, Jan & Tuukka & Tuuli-Maria Tolkkinen/Esa Holopainen 21,1
2008 S Geena Dahlia, Dahlia Talli Oy & Jofogo Oy/Jukka-Pekka Kauhanen 18,8
2009 S Goldshoe Elina, Pekka Korhonen/Ilkka Korpi 17,7
2010 S Sahara Flygirl, Lahden Tasopalvelu Oy/Juhani Tapani 19,1
2011 S Venice, Heikki Korhonen/Mika Forss 18,2
2012 S Enni Duo, Star-Racing Oy & Stoeterij Merett/Pekka Korpi 17,7
2013 Tk Fashion Duo, Antti Pihlström/Ari Moilanen 16,8
2014 Tk Arctic Helen, Star Racing Oy/Pekka Korpi 17,3
2015 S Callela Eliza, RAQ Team Oy/Mika Forss 17,2
2016 J Callela Lisbeth, J. Niskanen  & J. Huttunen  & M2 Trotting Oy/Mika Forss 20,4
2017 J Leemark’s Giselle, Sirpa Vartiainen/Tapio Perttunen 19,1
2018 Tk She Rains, Talli She Rains/Jukka Torvinen 16,6
2019 Tk April Combo, Star-Racing Oy &  Wipunen varainhallinta Oy Pekka Korpi 17,3
2020 Tk Dusktodawn Boogie, First Ready Cash/Kenneth Danielsen 16,6