Hyppää sisältöön

Finlandia-ajo

Keskusrata Vermo järjestää vuosittain Finlandia-ajon. Mailin matkalla käytävä kilpailu on muutamaa poikkeusta lukuun ottamatta kuulunut Grand Circuit -kilpailusarjaan.

Vuonna 1980 ensimmäisen kerran järjestetyn Finlandia-ajon voitti  Ejakval. Karsintalähdössään 10-vuotias ranskalaisori joutui tyytymään toiseen sijaan, mutta finaalissa Jean-Claude Davidin ajokki oli paras.

Ensimmäiset kymmenen kilpailua ajettiin syyskussa, mutta vuoden 1990 alkaen kilpailu on järjestetty huhti-toukokuussa.

Otto-Mani ravasi ensimmäisenä Suomessa syntyneenä hevosen Finlandia ajon voittajaksi vuonna 1992. Kyseisestä vuodesta alkaen kilpailun voittaja seppelöitiin ensimmäisen kerran ilman karsintalähtöjä.

1980 Ejakval, Bernard David/Jean-Claude David 15,6
1981 Ideal du Gazeau, Pierre-Jean Morin/Eugene Lefevre 14,3
1982 Dartster F, Stall Slån/Olle Hedin 13,9
1983 Speedy Magnus, Stall S.A.L. & Stall Tobbe/Olle Goop 13,2
1984 Shane T. Hanover, Arden Hill Farms/Per Henriksen 14,9
1985 Keystone Patton, Viking-talli/Jorma Kontio 14,1
1986 *Davidia Hanover, Hans Enggren/Jorma Kontio 14,7
1987 *Grades Singing, Grades Singing Ab/Olle Goop 14,1
1988 Napoletano, Thorson Ingvar Inc./Stig H. Johansson 14,1
1989 Napoletano, Thorson Ingvar Inc./Stig H. Johansson 12,9
1990 Florida Jewel, L & L Devisser Partnership/William Fahy 13,3
1991 Atas Fighter L, Stall Travhästen/Torbjörn Jansson 13,5
1992 Otto-Mani, Seth Soini/Antti Teivainen 13,7
1993 Born Quick, Stall Oxalis/Tommy Hanne 12,1
1994 Copiad, Stall Succe/Erik Berglöf 12,5
1995 SJ’s Photo, Three Continent Stable/David Wade 13,3
1996 Isla J Brave, Kauno Klemola/Aki Antti-Roiko 12,5
1997 Zoogin, Håkan Anderssons Åkeri Ab/Åke Svanstedt 12,1
1998 *Dryade des Bois, Ecurie Tenor/Joseph Verbeeck 12,5
1999 Giesolo de Lou, Henri Pellerin/Pierre Vercruysse 11,6
2000 Giesolo de Lou, Henri Pellerin/Jean-Etienne Dubois 11,2
2001 Bwt Magic, Helena, Matti Salmi & Mikko Salmi/Ahti Antti-Roiko 11,2
2002 H P  Paque, Timo Yli-Panula/Trond Smedshammer 11,7
2003 Kiwi, Ecurie Manuel Garcia/Joseph Verbeeck 12,0
2004 Rotation, Erikssunds Försäljnings AB/Stig H. Johansson 12,5
2005 Kart de Baudrairie, A.R.Duchemin/Jean Michel Bazire 12,2
2006 Hot Shot Knick, Stall Roland Hb & Palmqvist B-O/Thomas Uhrberg 11,5
2007 Opal Viking, Golden Viking AB/Jorma Kontio 10,8
2008 Oiseau de Feux, Ecurie Serge Bernereau/Jean Michel Bazire 11,3
2009 Igor Font, Stall Catch Glory/Jean Michel Bazire 11,0
2010 Quarcio du Chene, Stall Lökene & Claude Guedj/Björn Goop 10,6
2011 Commander Crowe, P.P. Travträning Ab mm/Jean Michel Bazire 13,7
2012 Sebastian K, Knutsson Trotting AB/Björn Goop 11,1
2013 Nesta Effe, Scuderia Nuova Conca d’Oro/Roberto Vecchione 10,9
2014 Univers de Pan, Oliver Horvath/Philippe Daugeard 10,7
2015 Bret Boko, Stable Bet on Bret/Ari Moilanen 12,2
2016 Propulsion, Stall Zet/Örjan Kihlström 10,2
2017 D.D.’s Hitman, Reima Kuisla Stable Oy/Ulf Ohlsson 9,8
2018 Pastore Bob, KM Hästfarm i Holm AB & Rolkur Inv. AB/Johan Untersteiner 11,0
2019 Readly Express, Bro Byggnads AB/Björn Goop 10,5
2020 Zarenne Fas, Francesco Gragnaniello/ Santtu Raitala 9,9

* = tamma