Hyppää sisältöön

Finlandia-ajo

Hickothepoohin omistaja Ernestas Tijunelis ja ohjastaja Vidar Hop pääsivät juhlimaan voittoa ja Elitloppet-kutsua Vermo Areenan podiumilla.

Keskusrata Vermo järjestää vuosittain Finlandia-ajon. Mailin matkalla käytävä kilpailu on muutamaa poikkeusta lukuun ottamatta kuulunut Grand Circuit -kilpailusarjaan.

Vuonna 1980 ensimmäisen kerran järjestetyn Finlandia-ajon voitti  Ejakval. Karsintalähdössään 10-vuotias ranskalaisori joutui tyytymään toiseen sijaan, mutta finaalissa Jean-Claude Davidin ajokki oli paras.

Ensimmäiset kymmenen kilpailua ajettiin syyskussa, mutta vuoden 1990 alkaen kilpailu on järjestetty huhti-toukokuussa.

Otto-Mani ravasi ensimmäisenä Suomessa syntyneenä hevosen Finlandia ajon voittajaksi vuonna 1992. Kyseisestä vuodesta alkaen kilpailun voittaja seppelöitiin ensimmäisen kerran ilman karsintalähtöjä.

2021Hickothepooh, Stall Sörlie Kiosk / Vidar Hop9,9
2020Zarenne Fas, Francesco Gragnaniello/ Santtu Raitala9,9
2019Readly Express, Bro Byggnads AB/Björn Goop10,5
2018Pastore Bob, KM Hästfarm i Holm AB & Rolkur Inv. AB/Johan Untersteiner11
2017D.D.’s Hitman, Reima Kuisla Stable Oy/Ulf Ohlsson9,8
2016Propulsion, Stall Zet/Örjan Kihlström10,2
2015Bret Boko, Stable Bet on Bret/Ari Moilanen12,2
2014Univers de Pan, Oliver Horvath/Philippe Daugeard10,7
2013Nesta Effe, Scuderia Nuova Conca d’Oro/Roberto Vecchione10,9
2012Sebastian K, Knutsson Trotting AB/Björn Goop11,1
2011Commander Crowe, P.P. Travträning Ab mm/Jean Michel Bazire13,7
2010Quarcio du Chene, Stall Lökene & Claude Guedj/Björn Goop10,6
2009Igor Font, Stall Catch Glory/Jean Michel Bazire11
2008Oiseau de Feux, Ecurie Serge Bernereau/Jean Michel Bazire11,3
2007Opal Viking, Golden Viking AB/Jorma Kontio10,8
2006Hot Shot Knick, Stall Roland Hb & Palmqvist B-O/Thomas Uhrberg11,5
2005Kart de Baudrairie, A.R.Duchemin/Jean Michel Bazire12,2
2004Rotation, Erikssunds Försäljnings AB/Stig H. Johansson12,5
2003Kiwi, Ecurie Manuel Garcia/Joseph Verbeeck12
2002H P  Paque, Timo Yli-Panula/Trond Smedshammer11,7
2001Bwt Magic, Helena, Matti Salmi & Mikko Salmi/Ahti Antti-Roiko11,2
2000Giesolo de Lou, Henri Pellerin/Jean-Etienne Dubois11,2
1999Giesolo de Lou, Henri Pellerin/Pierre Vercruysse11,6
1998*Dryade des Bois, Ecurie Tenor/Joseph Verbeeck12,5
1997Zoogin, Håkan Anderssons Åkeri Ab/Åke Svanstedt12,1
1996Isla J Brave, Kauno Klemola/Aki Antti-Roiko12,5
1995SJ’s Photo, Three Continent Stable/David Wade13,3
1994Copiad, Stall Succe/Erik Berglöf12,5
1993Born Quick, Stall Oxalis/Tommy Hanne12,1
1992Otto-Mani, Seth Soini/Antti Teivainen13,7
1991Atas Fighter L, Stall Travhästen/Torbjörn Jansson13,5
1990Florida Jewel, L & L Devisser Partnership/William Fahy13,3
1989Napoletano, Thorson Ingvar Inc./Stig H. Johansson12,9
1988Napoletano, Thorson Ingvar Inc./Stig H. Johansson14,1
1987*Grades Singing, Grades Singing Ab/Olle Goop14,1
1986*Davidia Hanover, Hans Enggren/Jorma Kontio14,7
1985Keystone Patton, Viking-talli/Jorma Kontio14,1
1984Shane T. Hanover, Arden Hill Farms/Per Henriksen14,9
1983Speedy Magnus, Stall S.A.L. & Stall Tobbe/Olle Goop13,2
1982Dartster F, Stall Slån/Olle Hedin13,9
1981Ideal du Gazeau, Pierre-Jean Morin/Eugene Lefevre14,3
1980Ejakval, Bernard David/Jean-Claude David15,6

* = tamma