Hyppää sisältöön

Ponien Suomen mestaruudet avasivat sunnuntain kilpailutapahtumat – Mestareiksi Pikku Humanteri ja Armani

Kuninkuusravisunnuntain ravitapahtumat käynnistyivät perinteiseen tapaan A- ja B-ponien Suomen mestaruuksilla. A-ponien mestaruuden voitti Kuninkuusraviyleisön edessä Pikku Humanteri ja B-ponien Armani.

A-ponien lähtöä dominoi Senja Kopalaisen ohjastama Pikku Humanteri ja poni myös ylitti maaliviivan ensimmäisenä. Jännitykseltä ei silti vältytty, kun tuomaristo tutki ponin laukkoja videolta. Pitkien minuuttien jälkeen Pikku Humanteri vahvistettiin suomenmestariksi.

”On ollut suuri kunnia päästä ajamaan Humanterilla. Kun Ronjalla meni ikä yli ajaa A-poneilla ja minua kysyttiin ohjastajaksi, en miettinyt kahta kertaa. Tämä on aivan huippua!” Ensimmäisen mestaruutensa ohjastanut Kopalainen kertoi liikuttuneena lähdön jälkeen.

Suomenmestaruus on Pikku Humanterille toinen laatuaan. Aiemmin se on voittanut omistajansa ja valmentajansa Ronja Grönmanin kanssa vuonna 2024. Ilahtunut Grönman edusti Kopalaisen rinnalla voittajaseremonioissa.

”Senja tehnyt hyvää työtä ja oppinut tuntemaan Vilin temput”, hän kehui ponin uutta hovikuskia.

”Vili on ihan mun paras kaveri, mutta vähän liian jännittävä poni”, Grönman naurahti viitaten tuomariston tarkasteluun lähdön voittajasta.

Lähdössä toiseksi sijoittui Golden Jang ja Neea Kopalainen, kolmanneksi Stenbydal’s Castilla rattaillaan Amanda Hänninen.

Armani B-ponien mestariksi

B-ponien osalta suomenmestariksi kruunattiin Armani, jonka ohjastaja, valmentaja ja omistaja on Laura Sipilä. Mestaruus on 12-vuotiaalle ruunalle toinen.

”Sain ponin rippilahjaksi, ja meillä on tosi hyvät välit. Missä ikinä olen ollut tai olen töissä, niin poni on mukana. Se on rehti ja kipakka kaveri, joka tietää mitä tehdä”, Sipilä kertoi ponistaan.

Teivon Kuninkuusraviviikonloppu on Sipilälle kiireinen, sillä hänet on nähty muun muassa varsahuutokaupassa esittelemässä varsoja. Jännitystä viikonloppuun tuo myös se, että kuningatarkisassa kilpailee myös Sipilän serkun Katri Avotien omistuksessa oleva Villilotta.

Toiseksi suomenmestaruuskamppailussa Rodden ja Senja Kopalainen, kolmanneksi Kumlaby Mandelblom Nea Ahokkaan kanssa.