P-ajolupakurssit 2017


P-ajolupakortin voi suorittaa 9-18 -vuotias nuori. Poniajolupakurssille voi osallistua aikaisintaan sen vuoden kesäkuussa, kun täyttää yhdeksän (9) vuotta. Hakija saa ajoluvan = kortti astuu voimaan sen kalenterivuoden alusta alkaen, jonka aikana hän täyttää vähintään kymmenen (10) vuotta.


Ajankohta

Paikka

Yhteyshenkilö

alk. 22.4.

Kaustinen

Helena Balac
puh. 0400 365 395

helena.balac@kaustisenravit.fi

Heinä-elokuu

Kouvola


alk. 30.5.

Jyväskylä

K-S:n Hevosjalostusliitto, Sari Piirainen
Vesangantie 24, 40630 Jyväskylä
puh. 010 321 0263
sari.piirainen@killeri.fi
Ilm. liiton toimistoon kirjallisesti viim. pe 18.5.

Kesäkuu

Joensuu

Pohjois-Karjalan Hevosjalostusliitto ry,

Anne Taimela
puh. 050 4417 524 hevosjalostusliitto@joensuunravirata.fi

Kesäkuu

Lappeenranta

Raviradan toimisto
puh. (05) 622 6200 (arkisin klo 9-15)
lappeenravinuoret@gmail.com

30.6.-7.7.

Oulu/Kajaani

Yhteiskurssi. Teoriaosuus Oulussa ja Kajaanissa. Ajoharjoitukset Oulussa.
Nelli Lindholm
puh. 040-5615136
nelli.lindholm@oulunravit.fi

8.-11.6., leiri

Tornio

Anni Kangas
puh. 040 539 5732
tornionravinuoret@luukku.com

11.-16.6., leiri

Köyliö

Poniravikoulu Köyliö, Susanne Vuori
puh. 050-5280392

alkaen 16.6.

Seinäjoki

Matti Kattelus
puh. 0400 826 862 matti.kattelus@seinajoenravit.net

4.-14.6. 

Lahti/Jokimaa

Lia Merimaa
lia@ponitaivas.fi

12.-16.6. kurssi/leiri

Kuopio

Inga Korhonen
puh. 050 356 6467

kuopionravinuoret14@gmail.com

14.-18.6 leiri

Åland     (svenskspråkig kurs)

Sonja Skogberg
puh. 0500-630 492
sonja.skogberg@pp2.inet.fi

28.6.-2.7., leiri

Ypäjä

Hevosopisto

ilmoittautumiset ja lisätietoa täältä
tai Sara Yli-Houhala
puh. 040-8607608
sara.yli-houhala@hevosopisto.fi

27.6.-2.7., leiri

Köyliö

Poniravikoulu Köyliö, Susanne Vuori
puh. 050-5280392

3.-7.7., leiri - peruttu

Loviisa

Sonja Skogberg
puh. 0500-630 492
sonja.skogberg@pp2.inet.fi



Ajantasaiset tiedot P-ajolupakursseista löydät raviradan ja alueen Hevosjalostusliiton www-sivuilta


Kurssin järjestäjä saa peruuttaa kurssin, mikäli osallistujamäärä jää liian vähäiseksi.

 

Lisätietoja P-ajolupakursseista saat lähimmältä raviradalta.



 

Poniajolupakorttikurssit

Hakemus P-korttikurssille

Ansökan till P-körkortskurs

Kurssin jälkeen

Kurssin suorittamisen jälkeen Hippokseen lähetetään:
- kurssitodistus
- kaksi passivalokuvaa

Ajopuvun värit on ilmoitettava Suomen Hippokseen ennen ensimmäiseen kilpailuun ilmoittamista.
Kilpailuvärien ilmoittamislomake
Anmälan om tävlingsfärger


Tulosta sivu