uutiset ylaosa banneri

Ajankohtaista - Arkisto

8.3.2018 10.57

Suomehevosten ratsu-, pien- ja työhevossuuntien orinäyttely 16.-17.3. Ypäjällä

Suomenhevosten superviikonlopun ohjelma ja lautakunnan jäsenet on nyt julkaistu.

Perjantai 16.3.

 

Eläinlääkärin tarkastus ja rakennearvostelu (20 min/ori)

Ypäjä-hallin kengitystila ja Ypäjä-halli

 

Klo                       Hevonen (arvostelusuunta)

8.00                     Juholan Jojo (T)

8.20                    Merimaan Ruhtinas (Pa)

8.40                     Siru-Ukko (Pa)

9.00                     Sukan Tykki (Pr)

9.20                     Kaitaisten Veijari

9.40                     Tauko

10.00                  Haavislainen (R)

10.20                  Pyrypolun Ruletti (R)

10.40                  Leiskan Valto (R)

11.00                  Kaitaisten Onni (R)

11.20                  Lakeus Kingi (R)

 

Työhevossuunnan juoksukoe

Ravirata

 

Klo 12.00           Juholan Jojo

 

Työhevossuunnan käynti- ja ajettavuuskokeet

Ravirata

 

Klo 13.15           Juholan Jojo

 

Työhevossuunnan vetokoe

Ypäjä-halli

 

Klo 14.30           Juholan Jojo

 

Pienhevossuunnan ajettavuuskoe ja laukka liinassa

Ypäjä-halli

Verryttely Ypäjä-hallissa klo 11.30 alkaen

 

Klo 12.00           Merimaan Ruhtinas

Klo 12.15           Siru-Ukko

 

Oriit esittävät laukan liinassa yksitellen heti ajokokeiden jälkeen klo 12.30 alkaen.

 

Palkitseminen T- ja Pa-suuntien oriit

Ypäjä-halli, klo 15.30

 

 

 

Pienhevos- ja ratsusuuntien estekoe (15 min/ori)

Ypäjä-halli

Verryttely Ypäjä-hallin päädyssä klo 16.00 alkaen

 

Klo                       Hevonen

16.00                  Sukan Tykki (irtohypytys)

16.15                  Kaitaisten Veijari (irtohypytys)

16.30                  Tauko, radan rakennus

17.00                  Haavislainen

17.15                  Pyrypolun Ruletti

17.30                  Leiskan Valto

17.45                  Kaitaisten Onni

18.00                  Lakeus Kingi

 

Lauantai 17.3.

 

Pienhevos- ja ratsusuuntien askellajikoe ja testiratsastus (20 min/ori)

Ypäjä-halli

Verryttely Ypäjä-hallin päädyssä klo 9.00 alkaen

 

Klo                       Hevonen

9.30                     Sukan Tykki

9.50                     Kaitaisten Veijari

10.10                  Haavislainen

10.30                  Pyrypolun Ruletti

10.50                  Tauko

11.10                  Leiskan Valto

11.30                  Kaitaisten Onni

11.50                  Lakeus Kingi

 

Palkitseminen, Pr- ja R-suuntien oriit

Ypäjä-halli, klo 13.45 – 14.30

 

Lautakunta                                                                Heidi Sihvo (pj), Jukka Huuskola, Minna Mäenpää, Jenni Timlin

 

Eläinlääkäri                                                               Laura Muilu

 

Työhevossuunnan suorituskokeet                  Taisto Nurmio, Iikka Huttunen

 

Pienhevossuunnan ajettavuuskoe                  Leena Kalalahti

 

Askellajikokeen tuomarit                                   Anne-Mari Pekonen, Rosali Kivitie

 

Testiratsastaja                                                         Tuija Rosenqvist

 

Estekokeen tuomarit                                            Carl-Harry Frey, Raija Jensen



Palaa otsikoihin



 
Tulosta sivu