
Varsan rekisteröintiprosessi alkaa heti syntymän jälkeen. Rekisteröinti on kaksivaiheinen: ensin ilmoitetaan syntymästä ja myöhemmin syksyllä varsa tunnistetaan.
- Varsa ilmoitetaan rekisteriin heti syntymän jälkeen. Se tapahtuu lähettämällä astutus-/varsomistodistus täytettynä hevosjalostusliittoon kuukauden sisällä varsomisesta. Myös tyhjäksi jääneen tai luoneen tamman varsomistodistus lähetetään liittoon.
- Varsan tunnistaminen tapahtuu syksyllä, kun sen varsakarva on vaihtunut (ikä noin 4 kuukautta). Sitä ennen maksetaan oriinpitäjälle varsamaksu, josta saa syntymätodistuksen kuitiksi. Tunnistus tilataan hevosjalostusliitosta (http://www.hevosjalostusliitot.fi/).
Varsan ilmoittaminen rekisteriin
Oriinpitäjältä saatuun varsomistodistukseen kirjoitetaan varsan syntymäaika, sukupuoli ja nimi. Nimiehdotuksia pitää mainita useampia, jotta varsalle löydetään helposti sen oma ainutkertainen nimitunnus. Mitä nopeammin palauttaa varsomistodistuksen liittoon, sitä edullisemmaksi rekisteröinti tulee. Hinnasto
Varsan tunnistaminen
Tunnistuksen tekee liiton virkailija, joka saapuu paikalle sovittuna aikana. Varsasta kirjataan ylös väri ja merkit sekä otetaan verinäyte polveutumismääritystä varten ja asennetaan mikrosiru. Näytteenottoa varten varsalla on oltava tottuneet kiinnipitäjät.
Tunnistajalle luovutetaan tunnistuksen yhteydessä varsan syntymätodistus, jonka oriinpitäjä on lähettänyt kuitiksi siitä, että asiaan kuuluvat varsamaksut on maksettu. Tunnistajalle annetaan mukaan myös mahdolliset omistajanvaihdokset varsasta.
Suomenhevosilla ja lämminverisillä ravihevosilla rekisteröinti eri toimenpiteineen (varsomistodistuksen palautus, syntymätodistuksen lunastus ja tunnistus) on tehtävä viimeistään syntymävuotta seuraavaan vuoden maaliskuun loppuun mennessä, jotta varsa saa ravikilpailuoikeuden.
Rekisteröinti Suomen Hippokseen
Hevosjalostusliittojen edustajat toimittavat tunnistuslomakkeen, syntymätodistuksen ja mahdolliset omistajanvaihdokset Suomen Hippokseen, jossa hevosten ja ponien rekisteröinti suoritetaan loppuun. Rekisteröitävän hevosen paperit lähetetään hevosjalostusliitosta Hippokseen vasta, kun tunnistusmaksu on maksettu. Kun rekisteröinti on valmis, hevosen omistajalle toimitetaan hevospassi. Rekisteröinnin yhteydessä laskutetaan normaalin rekisteröintimaksun lisäksi varsan polveutumismääritys.
EU:n komission asetus hevoseläinten tunnistamisesta 504/2008
Tammanomistajan muistio
Oriinpitäjän muistio